Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

KUZEY AMERİKA

HARİTAYA DÖN

DENİZ SAMURU

ENHYDRA LUTRIS

Sansargiller ailesinin en ağır üyelerinden biri olan deniz samuru aynı zamanda en küçük deniz memelilerindendir. Kuzey Pasifik’in sığ kıyılarında yaşarlar. Diğer deniz memelilerinin aksine ısı yalıtımı için yağ tabakaları yerine yoğun bir kürke sahiptirler. Besinleri arasında deniz kestanesi, deniz tarağı, midye ve yengeç gibi deniz canlıları yer alır. Avladıkları canlıların sayısını kontrol altında tutarak kıyı ekosisteminin korunmasında büyük rol oynar. Deniz tabanından besinlerini yakalayıp su üzerine çıkarır. Sırt üstü yüzerek karnını bir masa gibi kullanır. Yakaladığı canlıların kabuklarını kırmak için alet de kullanır. Bu amaçla topladığı taşlarla sert kabuklu canlıların kabuklarını kırar. 1900’lü yılların başında kürk avcılığı nedeniyle deniz samurlarının sayısı milyonlarca bireyden 2 bine kadar düştü. Şu an ise dünya çapında 100 binin üzerinde su samuru yaşıyor ve “tehlike altındaki” türler arasında yer alıyor.

FİLDİŞİ GAGALI AĞAÇKAKAN

CAMPEPHILUS PRINCIPALIS

Ağaçkakan ailesinin son derece nadir bir üyesidir. Siyah beyaz tüylere ve erkeklerde kırmızı bir tepeliğe sahiptir. İsmini fildişi rengindeki gagasından almıştır. ABD’nin güneydoğusundaki ormanlarda yaşayan en yaygın kuşlardan biriyken şu an yok olmanın eşiğine gelmiştir. Yoğun avcılık ve yaşadığı ormanların tahrip edilmesi türe yönelik başlıca tehditlerdir. Şu an dünya üzerinde 50’den az sayıda bireyin kaldığı tahmin edilmektedir. Bataklık alan üzerinde ölü ağaçların bulunduğu yaşlı ormanları tercih eder.é”Kritik düzeyde tehlike altında”dır.

KALİFORNİYA KONDORU

GYMNOGYPS CALIFORNIANUS

Kuzey Amerika’nın karada yaşayan en büyük kuşudur. Kanat açıklığı 3 metreyi bulur. Bir zamanlar batıda gökyüzünün hakimiyken 20. yüzyılda sayıları 22’ye kadar düştü. Doğadaki bu bireyler 1987’de yakalanarak gözetim altında üretilmeye başlandı. Bu üretim çalışmaları başarılı oldu ve sayıları 100’ün üzerine çıktı. Geyik, sığır ve koyun gibi büyük hayvanların leşleriyle beslenen Kaliforniya kondoru açık arazileri gören kanyon ve kayalıklarda barınır. Büyük yaşlı ağaçları yuva olarak kullanan bu tür için en büyük tehdit kurşun zehirlenmesidir. ”Kritik düzeyde tehlike altında” olarak listelenmiştir.

KAŞALOT / İSPERMEÇET BALİNASI

PHYSETER MACROCEPHALUS

Dünya denizlerinde geniş dağılım gösterir. Genellikle derin sularda görülür. Akdeniz, Okhotsk Denizi, Kaliforniya Körfezi ve Meksika Körfezi gibi kapalı veya kısmen kapalı denizlere kadar görülmektedir. Boyu 18 m’ye, ağırlığı 30-50 tona ulaşabilir. Vücudu genellikle siyah, gri-kahverengidir. Başı büyük ve köşelidir. Balık, ahtapot gibi diğer deniz canlıları ana besin kaynaklarıdır. 1700’lü yılların başlarından 1988’e kadar avlandıkları için sayıları azalmıştır. IUCN Kırmızı Listesi’nde “Duyarlı”(VU) kategorisinde yer almaktadır.

KUZEY ATLANTİK BALİNASI

EUBALAENA GLACIALIS

Atlantik Okyanusu’nda dağılım gösteren Kuzey-Atlantik balinası, 1930'lardan beri balina avcılığı nedeniyle en fazla tehlike altında olan balina türlerinden biridir. Günümüzde doğada 300-350 birey kaldığı tahmin edilmektedir. Boyu 18 m’ye, ağırlığı 96 tona ulaşabilir. 30 yıldan fazla yaşayabilir. Kopepodlar ve kril larvalarıyla beslenir. Bu küçük deniz canlılarından günde ortalama 1,000-2,500 kg tüketebilir. IUCN Kırmızı Listesi’nde “Tehlikede” (EN) kategorisinde yer almaktadır.

VAQUİTA/MEKSİKA YUNUSU

PHOCOENA SINUS

Dünyanın en nadir ve tehlike altındaki deniz memelilerinden biridir. Dip balıkları, kabuklular gibi deniz canlılarıyla beslenir. 1958 yılında keşfedilen bu küçük yunusun sayısı kritik derecede azalmıştır. Meksika Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Kaliforniya Körfezi’nin üst bölgesinde ortalama 60 Meksika yunusu kaldı. Dünyanın en küçük setasesi Meksika yunusu için en büyük tehdit balıkçı ağları. IUCN Kırmızı Listesi’nde “Kritik tehdit altında” (CR) kategorisinde yer almaktadır.

ZEYTİN YEŞİLİ DENİZ KAPLUMBAĞASI

LEPIDOCHELYS OLIVACEA

Atlantik, Pasifik ve Hint okyanuslarında görülür. Kabuğu zeytin yeşili renktedir. Meksika ve Costa Rica’da bir gecede yüzlerce bireyin aynı anda yumurta bırakmak için kumsala çıktığı tek deniz kaplumbağası türüdür. Bu çıkışa, toplu çıkış anlamına gelen “arribada” denilir. Yaşam alanı kaybı ve balık ağlarına takılma tehditleriyle karşı karşıyadır. IUCN Kırmızı Listesi’nde “Duyarlı”(VU) kategorisinde yer almaktadır.